Śpiewali i grali dla Niepodległej

W tamtym roku obchodziliśmy uroczyście XXV rocznicę Prezentacji Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca, obchodziliśmy radośnie jak na Święto Niepodległości przystało.

W tym roku również tematyka niepodległościowa została połączona ze wspomnieniową, o czym świadczy wybór piosenek, a zwłaszcza tej z motywem przewodnim „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Ten niezwykły koncert dla mieszkańców naszego miasta przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego pod kierunkiem głównego reżysera i pomysłodawcy pana Stanisława Kożuchowskiego. Jego doskonały dobór repertuaru i zmysł organizacyjny sprawił, że prezentacje miały niesamowitą atmosferę i dostarczyły gościom niezapomnianych doznań i wzruszeń. Koncert prowadzili uczniowie z klasy II c inspirowani i podtrzymywani na duchu przez wychowawcę pana Krzysztofa Tomaszewskiego. Doskonale wypadli prowadzący uroczystość Oliwia Dudalska i Damian Samoszuk, którzy zachęcali gości do wspólnego śpiewania. Pomocą służył śpiewnik, jaki każdy z przybywających otrzymał prze wejściu na salę. Włączenie się widowni do wspólnego śpiewania sprawiło, że atmosfera była wyjątkowa. Na twarzach widać było wzruszenie, radość, łzę i tęskne westchnienie, zwłaszcza że wśród gości było wielu kombatantów, ludzi starszych, których śpiewane piosenki, takie jak np. „Ej dziewczyno” przywracały młodość. Młodzież prezentowała swoje talenty wokalne. Na szczególne wyróżnienie zasługują soliści: Janek Witkowski, Maciej Albin, Natalia Górska, Emilia Zagórska, Jolanta Dajos, Sylwia Jabłońska i liczna grupa gimnazjalistów. O zaplecze muzyczne zadbał zespół instrumentalno-wokalny „Cantikorum”, w którego w skład którego wchodzą: Tomasz Becmerowicz – fortepian, Artur Siudziński – gitara basowa, Filip Bartkowski – perkusja, Paulina Dembińska i Wiktor Filip – flety poprzeczne, Łukasz Bieńkowski-gitara. Gościnnie na akordeonie grał pan Sławomir
Zbysiński – nauczyciel muzyki. Wiele emocji dostarczył wszystkim występ recytatora Konrada Kwiatkowskiego, który wyrecytował fragment „Reduty Ordona”. Koncert zakończył się owacjami i brawami publiczności, której trudno było pożegnać się z solistami. Maciej Albin aż trzy razy bisował piosenkę kończącą występ „Raj” z refrenem niosącym przesłanie dla przyszłych pokoleń. Dzięki prezentacjom Iławianie mogli uroczyście, patriotycznie i radośnie przeżyć Święto Niepodległości za co wykonawcom i organizatorom gorąco dziękujemy.

[tribulant_slideshow gallery_id="17"]

Członkowie koła dziennikarskiego:
Klaudia Duda
Maja Dzwoniarska
Wiktor Rozentalski
pod kierunkiem polonistki:
Anny Tatarek

 
 

Skip to content