MEP – Mamy to!

Po dwuletniej przerwie wróciliśmy na europejskie tory! Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wzięliśmy udział w kolejnej sesji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego Regionu Morza Bałtyckiego, tym razem w Rydze, i mimo kilkunastogodzinnej podróży daliśmy z siebie wszystko.

Wspomniana już wcześniej międzynarodowa obsada wydarzenia stanowiła nie lada wyzwanie, które podjęliśmy z pokorą ale i bez szczególnych obaw. Począwszy od mowy otwarcia, przez pracę w komisjach aż do debaty na Zgromadzeniu Ogólnym aktywnie zaznaczyliśmy swoją obecność wśród przedstawicieli północnej Europy, dowodem czego jest nasz projekt poprawki do jednej z rezolucji, pod którą podpisała się ponad jedna trzecia delegatów z dziesięciu państw.

Mimo napiętego programu znaleźliśmy też czas na odrobinę łotewskiej kultury, historii, spacer po mieście, a nawet na małe prywatne tête-à-tête z niektórymi nacjami. To ostatnie do dzisiaj owocuje szybko wyczerpującymi się bateriami naszych smartfonów 😉

Niezwykłe doświadczenie wielokulturowości w polityce bez polityki, bo tak naprawdę, mimo politycznych, społecznych i ekonomicznych zagadnień poruszanych podczas sesji, organizacja MEP BSR jest tworem z założenia całkowicie apolitycznym, do którego realna, dorosła agitacja polityczna nie ma wstępu. Po co więc to wszystko? Mówiąc krótko, po to, żeby dać nam młodym pretekst do refleksji nad swoją postawą wobec inności, nie zawsze wygodnej. Bo nawet w tak niewielkim regionie basenu Morza Bałtyckiego, Słowianie niekoniecznie mają po drodze z geograficznie bliskimi Bałtami, a ci z kolei, niekoniecznie zbieżne interesy i poglądy ze Skandynawami. Dodajmy jeszcze zaproszonych Flamandów i austriackich Germanów a mieszanka może okazać się prawdziwie wybuchowa! Zawsze jednak pozostają pewne elementy wspólne: lingua franca naszych czasów, czyli język angielski, europejska cywilizacja i gotowość do negocjacji i kompromisu.

Na koniec zapowiadana już niespodzianka. Zarząd MEP BSR zatwierdził organizację sesji przez naszą szkołę w kwietniu 2018! Będziemy gospodarzami tego wspaniałego wydarzenia! Więcej szczegółów i zdjęć na www.facebook.com/ZSOG.ilawaSkip to content