Wycieczka do Gdańska z iławskim akcentem

25 kwietnia młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie spędziła na wycieczce do Gdańska. Uczniowie klasy humanistycznej zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Drugiej Wojny Światowej oraz wzięli udział w wykładzie i projekcji filmu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Pierwszym punktem wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności, w którym znajduje się biuro Lecha Wałęsy, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995 i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku. Wizyta w obiekcie zaczęła się od spotkania z Lechem Wałęsą, który zaskoczył młodzież krótkim wykładem, otwartością i poczuciem humoru. Humaniści zwiedzili także wystawę główną gdańskiego obiektu. Podczas wczytywania się w poszczególne informacje umieszczone w ECS, odszukano także materiały na temat Iławy. Na stoisku mówiącym o ośrodkach odosobnienia podczas stanu wojennego, umieszczone są wiadomości na temat osób internowanych w Iławie i iławskim Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych. Warto przypomnieć, że w Iławie internowano między innymi: Bronisława Geremka, Antoniego Macierewicza i Tadeusza Syryjczyka.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które zachwyciło ogromem eksponatów, ale przede wszystkim oddało choć ułamek grozy wojny. Pobyt w tym obiekcie wymaga skupienia, powagi i jest przestrogą, ukazująca do czego prowadzi nienawiść, podziały i brak szacunku dla drugiej osoby. Choć młodzież, ucząca się w klasie humanistycznej, zna dobrze historię, to po zakończeniu zwiedzania, nie kryła wzruszenia i stwierdzono, że taka lekcja zostanie w ich pamięci na zawsze.

 

Ostatnim punktem wycieczki były przeżycia artystyczne. Gdański Teatr Szekspirowski zachwyca architekturą, ale także ofertą skierowaną do młodzieży. Pasjonaci literatury i filmu byli usatysfakcjonowani. Po wysłuchaniu wykładu O Szekspirze z uczuciem. Rodzinne konstelacje na ekranie, skupione wokół różnorodności i zawiłości relacji rodzinnych, sportretowanych w sztukach Szekspira”, obejrzeli filmRomeo i Julia” Franco Zeffirelli z roku 1968.

Lekcja historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, przeprowadzona w taki sposób to cenne doświadczenie i okazja do poszerzenia horyzontów.

Skip to content