Konkurs recytatorski „Polska poezja XX i XXI wieku”

W piątek 14 lutego reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie wzięła udział w szóstej edycji konkursu recytatorskiego „Polska poezja XX i XXI wieku”. Jego organizatorem była Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O główne nagrody w dwóch kategoriach – recytacja i poezja śpiewana – rywalizowało trzydzieścioro uczniów szkół ponadpodstawowych.

Patrycja Moczydłowska, Oliwia Laskowska oraz Magdalena Dreszler zaprezentowały utwory Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta oraz Wisławy Szymborskiej. „Mieliśmy trzydziestu wykonawców. Szczególnie w kategorii poezja śpiewana występy przebiegały na profesjonalnym poziomie. Trudno było wybrać tych najlepszych, bo wszyscy świetnie się zaprezentowali. Recytacja jest bardzo trudną formą prezentacji. Trzeba mieć i umiejętności aktorskie i dykcycje. Ale – co ważne – recytatorzy i wykonawcy piosenek mogli skorzystać z rad jury. I to jest taka dodana korzyść z tego konkursu” – podsumowała prof. Joanna Chłosta-Zielonka z Katedry Literatury Polskiej UWM w Olsztynie. Recytacja nie mogła przekroczyć 10 minut. Patrycja Moczydłowska zdobyła trzecie miejsce, za recytację utworu „Chrystus miasta” Juliana Tuwima. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Skip to content