Razem

Sobota 4 czerwca 2022 roku była w „Żeromku” dniem polsko-ukraińskim. Dla uczniów przygotowane zostały 3 bloki tematyczne, w których chętnie brali udział.

Na płycie boiska rozstawiono 9 stanowisk z różnego rodzaju zadaniami. Każda klasa musiała wyznaczyć cztery osoby, które brały udział w danej konkurencji. Można było dowolnie zmieniać skład drużyny klasowej, by do poszczególnych zmagań wystawić najbardziej optymalny. 

Rodzaje rozgrywek: dart, rzuty piłeczkami do otworów w tarczy, strzały do odwróconej skrzyni gimnastycznej, rzuty do kosza, wyścigi na ergometrach, skoki w workach, przetaczanie opony, skoki przez linę oraz rzuty piłeczkami do kubków z wodą. Podczas konkurencji drużyny musiały wykazać się precyzją rzutu, skocznością, siłą oraz zwinnością. Zawody wygrała klasa 1D, która o włos wyprzedziła klasę ukraińską 1P i klasę 1A. Widać było, że uczestnicy dobrze się bawili, a formuła poszczególnych zadań nie wymagała od nich ekstremalnego wysiłku. 

Młodzież z Ukrainy (klasy 1P i 2P) przygotowała program artystyczny, w   którym zaprezentowała swoje umiejętności wokalno-muzyczne, taneczne oraz recytatorskie. Po występie uczniowie oraz nauczyciele mogli skosztować wielu przysmaków kuchni ukraińskiej przygotowanych przez mamy uczniów klasy 1P oraz 2P. 

 Największym powodzeniem tego dnia cieszyły się zorganizowane gry terenowe – „Tropiciele zagadek” oraz „Orientuj się”. Do każdej z rozgrywek przystąpiło po kilkudziesięciu uczniów, którzy byli podzieleni na zespoły zadaniowe.   

„Tropiciele zagadek” musieli rozwiązywać przygotowane na 5 stacjach zagadki ukryte w „Lasku miejskim” i oznaczone orientacyjnie na mapie, którą uczestnicy otrzymali na starcie. Zagadki zaszyfrowane w kodach QR oraz różnego rodzaju kluczach związane były z historią, biologią oraz „Żeromkiem”. Miłym zaskoczeniem było zwycięstwo mieszanej grupy polsko-ukraińskiej (1B/2E/2P oraz 1P/2P/3D4). 

Typowo geograficzna gra terenowa „Orientuj się” polegała na wędrówce z mapą i szukaniu, zgodnie z listą wskazówek, określonych punktów. Każde miejsce, do którego mieli dotrzeć uczniowie, musiało być przez nich oznaczone na mapie i sfotografowane zgodnie z wytycznymi na liście. Najszybciej i najlepiej z tą konkurencją poradził sobie zespół złożony z uczniów klasy 3E4, który w najkrótszym czasie poprawnie wykonał wszystkie zadania.  

Łącznie w zabawach terenowych uczestniczyły zespoły złożone z przedstawicieli 17 klas. 

Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w „Quizie o Polsce” i „Quizie sprawdzającym znajomość zasad języka polskiego” przygotowanym w aplikacji Kahoot. Młodzież mierzyła się m. in. z pytaniami dotyczącymi osiągnięć Kamila Stocha na olimpiadzie i pierwiastków odkrytych przez Marię Skłodowską-Curie. Wszyscy się dobrze bawili, a zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody. 

 

Po całym dniu męczących zmagań, wszyscy chętni mogli się spotkać przy ognisku integracyjnym. Zainteresowanych nie brakowało zarówno do upieczenia kiełbaski, jak i podzielenia się wrażeniami z mijającego dnia.  

 

Więcej zdjęć na Żeromkowym FB

Skip to content