Uczniowie „Żeromka” na Nocy Biologów

Jeszcze przed feriami uczniowie uczęszczający do klas biologiczno-chemicznych i przyrodniczych w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego, wzięli udział w Nocy Biologów, organizowanej przez Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Młodzież uczestniczyła wielu warsztatach i wykładach, które dotyczyły zagadnień z zakresu genetyki, fizjologii roślin i zwierząt oraz zoologii bezkręgowców. Tematy wykładów to między innymi: „Zapominany podstawowy składnik diety-woda. Dlaczego jest aż tak ważna dla utrzymania homeostazy organizmu”, „Otyłość zakodowana w mózgu, czyli jak to co jemy wpływa na nasze zachowanie”, „Woda w roślinach, rośliny w wodzie”, „Zwierzęta na dnie oceanu”.

Faworytem młodzieży był wykład: „Biolog molekularny współczesny Sherlock Holmes”, którego tematem było róże wykorzystaniu biologii i DNA.  „Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji związanych z biologią, np. jak można ją zastosować w kryminalistyce. Oglądaliśmy również przez mikroskopy komórki cebuli w różnych roztworach”.

Edukacja w takiej formie z pewnością przyniesie efekty w postaci rozbudzenia pasji naukowych oraz zapału do nauki przedmiotów przyrodniczych. Wyjazd zorganizowały nauczycielki biologii:  Anna Jarzynkowska i Anna Rohde-Wrzodak.

Więcej zdjęć na naszym FB


Wypowiedzi uczniów na temat wyjazdu

Noc Biologów była jednym z lepszych doświadczeń w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji związanych , np. jak można ją zastosować w kryminalistyce. Oglądaliśmy również przez mikroskopy komórki cebuli w różnych roztworach. To wydarzenie zachęciło nas do dalszej nauki. Chcielibyśmy wziąć w nich udział również w przyszłym roku.”

 „Hej, jesteśmy uczniami, klasy 2B i chcemy zrelacjonować naszą wycieczkę na UWM w Olsztynie. O 8:50 zaczęliśmy pierwszy wykład ,,Zapominany podstawowy składnik diety-woda. Dlaczego jest aż tak ważna dla utrzymania homeostazy organizmu” poprowadzony przez Panią dr. Aleksandrę Kurzyńską.

Myślę, że każdy zdaje sobie sprawę jak ważnym składnikiem diety jest woda, lecz nikt z nas nie zastanawia się dlaczego tak jest. My dowiedzieliśmy się jak odwodnienie i przewodnienie wpływa na nasz organizm, i czym charakteryzuje się roztwór hipertoniczny i hipotoniczny.

Następny wykład poprowadziła Pani dr Marta Kieżun, pt. „Otyłość zakodowana w mózgu, czyli jak to co jemy wpływa na nasze zachowanie. Pani przedstawiła nam kilka z powodów coraz większego poziomu otyłości na świecie. Największy problem stanowi rozwój perswazji, ponieważ każdy z nas chętnie kupuje przetworzone produkty w kolorowych opakowaniach. Naszym zdaniem najciekawszym wykładem był „Biolog molekularny współczesny Sherlok Holmes”. O wykorzystywaniu biologii i DNA opowiedział dr. Hab. Grzegorz Panasiewicz. Następnie udaliśmy się na Plac Łódzki, gdzie warsztaty „Woda w roślinach, rośliny w wodzie” poprowadzili dr Katarzyna Krawczyk oraz dr Grzegorz Fiedorowicz.  Na zakończenie naszego dnia na uczelni wybraliśmy się  na ciekawy  wykład ,,Zwierząt na dnie oceanu”. Panie przedstawiły nam przystosowania tych zwierząt do ich środowiska. Mogliśmy obejrzeć muszle wybranych, a zarazem bardzo wyjątkowych zwierząt.

Wyjazd był jednym z fajniejszych w naszym życiu, chcemy wybrać się wkrótce na kolejne wykłady i warsztaty w ramach Dni Biologii na UWM w Olsztynie.”


„Wykłady były bardzo ciekawe, zaczynając od pierwszego mającego na celu opowiedzenie nam ile wody jest w naszym organizmie i w jaki sposób powinniśmy ją pić było intrygujące. Dowiedziałam się o kilku rzeczach, o których nie miałam pojęcia. Drugi wykład o otyłości był równie ciekawy jak pierwszy. Dowiedziałam się jak jedzenie wpływa na nasz organizm oraz o tym co można zmienić w diecie żeby lepiej się odżywiać. Ostatni wykład był na początku moim ulubiony, ponieważ lubię słuchać o kryminalistyce i bardzo ciekawił mnie ten temat do czasu kiedy wykładowca zaczął mówić bardziej skomplikowanym językiem i nie rozumiałam pewnych kwestii. Natomiast warsztaty o muszlach są chyba moim faworytem, bo mogłam dotknąć oraz usłyszeć jak one żyją, jakie mają zalety lub wady. Fascynujące było to, że mogliśmy je dotknąć i pani przy okazji zadawała pytania związane z tym tematem. Podsumowując bardzo mi się podobało i będę chciała tam jeszcze wrócić.”

Maria Radtke kl. 1B

Skip to content