Comenius

Każdy z nas marzy o poznawaniu innych kultur, języków obcych oraz ludzi z całego  świata. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie mieli okazję, by przez 5 dni gościć w swoich domach młodzież z różnych części Europy.

Projekt Comenius w naszym mieście rozpoczął się we wtorek 25 marca, który z pewnością był długo wyczekiwanym dniem przez wszystkich jego uczestników. Pomimo tego, że uczniowie z Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii pochodzą z różnych części Europy, wszyscy mieli jeden cel – poznać polską kulturę i nawiązać nowe przyjaźnie. W środę zagraniczni goście zaprezentowali nam 10 wybitnych polskich postaci i wzięli udział w quizie, który po zaciętej walce wygrali uczniowie z Belgii. Czwartkowy dzień uczestnicy projektu spędzili na zwiedzaniu Gdańska. Uczniowie mieli okazję odwiedzić Muzeum Solidarności i wspólnie z przewodnikiem podziwiać uroczą starówkę. Międzynarodowa grupa zwieńczyła wspólny wyjazd złożeniem kwiatów przy Pomniku Poległych Stoczniowców, co nadało całej wycieczce charakter nie tylko rozrywkowy,  ale również historyczny.

Długo wyczekiwana debata pod hasłem „Plusy i minusy członkostwa w Unii Europejskiej” odbyła się w piątek i przyniosła ogromną ilość emocji. Uczniowie nie tylko przedstawiali swoje argumenty, ale również bronili swoich opinii, a chwilami dyskusja przybierała bardzo burzliwy charakter . Wszystkie zespoły wykazały się dobrą znajomością tematu i płynnie porozumiewały się ze sobą w języku angielskim. Po owocnych dyskusjach wyłoniona została zwycięska grupa, która otrzymała dyplomy i pamiątki.

 Po godzinach intensywnej pracy przyszedł czas na rozluźnienie i cała grupa wybrała się na kręgle. W sobotę uczniowie pojechali do Malborka, aby zwiedzić zamek krzyżacki. Zarówno polska grupa, jak i międzynarodowa z zachwytem przechadzały się po murach monumentalnej budowli. Pomimo napiętego programu uczniowie znaleźli czas i siły, by spędzać wspólne wieczory przy ogniskach i zacieśniać znajomości.

Po wyjątkowych dniach przyszedł czas na pożegnanie. Niejednemu z uczestników zdarzyło się uronić łzę. Z pewnością była to bardzo owocna wymiana, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Dominika Hatała

 Zobacz foto na FB

Nasz test z konkursu wiedzy o Polsce [.pdf]

Skip to content