65. Olimpiada Matematyczna

W dniach 8-9 kwietnia 2014 roku w iławskim LO im. St. Żeromskiego odbywały się zawody finałowe 65. Olimpiady Matematycznej. W III etapie tej najbardziej prestiżowej Olimpiady wzięło udział 138. uczniów z całej Polski. Tytuł Laureata I st. uzyskał uczeń XIV LO im. S. Staszica w Warszawie – Karol Kaszuba.


Rozważania nad zorganizowaniem finału Olimpiady w Iławie pojawiały się już pod koniec 2012 roku. W kwietniu poprzedniego roku szkolnego szkoła została poproszona o zajęcie stanowiska organizatora. Przy pomocy Starostwa Powiatowego i iławskiego Ratusza postanowiono podjęć się organizacji tego przedsięwzięcia. Koordynatorem zawodów finałowych został wicedyrektor iławskiego ogólniaka – p. Artur Miśkiewicz. 138 uczniów wraz z opiekunami oraz członkowie Komitetu Głównego Olimpiady zakwaterowani byli w iławskim Grand Hotelu Tiffi (sponsor zawodów finałowych).

Etap finałowy Olimpiady Matematycznej polega na rozwiązaniu dwóch transzy składających się z trzech zadań w ciągu dwudniowych – pięciogodzinnych zawodów. Zadania przygotowywane są przez KG Olimpiady i nie należą do łatwych, a wręcz przeciwnie – bardzo trudnych. Po dwóch dniach rozwiązywania zadań – 10. kwietnia – zawodnicy mieli czas na zregenerowanie sił i rekreacje. Podczas, gdy KG sprawdzał Olimpiady, uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych przez koordynatora – p. Miśkiewicza – zawodach sportowych, projekcji filmu i wyjeździe do Malborka, gdzie zwiedzili krzyżacki zamek.

11. kwietnia w iławskim Kinoteatrze odbyło się Uroczyste Zakończenie LXV Olimpiady Matematycznej. Podczas wręczania nagród zwycięzcom, przewodniczący KG Olimpiady prof. dr hab. Rafał Latała podziękował iławskiemu staroście Maciejowi Rygielskiemu, burmistrzowi Włodzimierzowi Ptasznikowi, dyrektorstwu ZSO oraz sponsorom. Wyraził wyrazy ogromnego zadowolenia z perfekcyjnego zorganizowania Olimpiady przez koordynatora p. Artura Miśkiewicza w tak pięknym, pełnym natury mieście, jakim jest Iława.

Zawody finałowe zwyciężył Karol Kaszuba XIV LO im. Staszica w Warszawie. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łomży, Torunia i wielu innych miast z całej Polski. Specjalnymi nagrodami Redakcji Delta wyróżnieni zostali: Jan Derbisz, Łukasz Bożyk, Adam Klukowski i Krzysztof Maziarz.

Galę zakończenia Olimpiady prowadziła uczennica ZSO Dominika Hatała. Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów liceum.

 

Patryk Tęczar

Główny organizator finału Artur Miskiewicz wicedyrektor ZSO

Nagrodę odbiera Jeden z laureatów

Natalia Górska i Tomek Becmerowicz

Od lewej przew. Komitetu Gł. Olimpiady prof. dr hab. Rafał Latała, obok prof.dr hab. Krzysztof Chełmiński

Więcej foto na szkolnym FB

Skip to content