Sukces krasomówczyni z Żeromka!!!

Wiesia Żurańska, uczennica III klasy Liceum im. Stefana Żeromskiego w Iławie, reprezentowała województwo warmińsko-mazurskie w XL  Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych w Golubiu-Dobrzyniu.

20 listopada 2015 roku do zamku zjechało 19 najlepszych oratorów z całej Polski, ale mimo to Wiesia dostała się do ścisłego finału, zajmując 6 miejsce. Jest to pierwszy i jakże wielki sukces młodej krasomówczyni. Ujęła ona jury, w skład którego wchodził m.in. profesor UMK -W. Sawrycki oraz redaktor i dziennikarz, Mistrz Mowy polskiej- P. Majewski, urokiem osobistym, lekkością wypowiedzi, nienaganną dykcją, poczuciem humoru oraz umiejętnością kontaktu z publicznością.

W pierwszej części konkursu Wiesia opowiadała o Iławie, jej urokach, zabytkach, atrakcjach turystycznych, przekonując zgromadzonych do odwiedzenia naszego miasta. Wspominając m. in. o słynnym daniu, tj. węgorzu na niebiesko, z którego Iława słynęła w czasach przedwojennych, tak zaciekawiła jednego z jurorów, że tuż po występie chciał koniecznie, aby zdradziła mu pilnie strzeżony przepis. Wysoki wynik punktowy umożliwił Wiesi wejście do ścisłego finału, który odbywał się następnego dnia.

W II turze, podczas przesłuchiwań finałowych, Wiesia przedstawiła miejsca oraz legendy związane z niepokornymi duszami Mazurów z Pojezierza Iławskiego. Historie te dostarczyły słuchającym wielu emocji, niezapomnianych wzruszeń .

Wiesię do konkursu przygotowywała polonistka Katarzyna Dobrowolska-Tatarek i razem z nią przebywała w grodzie Anny Wazówny, wspierając, podtrzymując na duchu i udzielając cennych wskazówek.

Gratulujemy Wiesi, jesteśmy dumni, że to właśnie uczennica iławskiego Żeromka, odniosła tak wielki sukces. Teraz pozostaje nam tylko życzyć jej dalszych sukcesów i wysokiego wyniku na maturze.

01

02

Skip to content