Wymiana polsko-niemiecka w iławskiej szkole

W dniach 14-23 maja miała miejsce  wymiana polsko – niemiecka gimnazjalistów z „Żeromka” ze szkołami partnerskimi w Rodgau i Heusenstamm (Hesja). Wymiana odbywa się od 22 lat i jest wspierana finansowo i merytorycznie przez rządową fundację „Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży „ (Deutsch Polnisches Jugendwerk).

17 czerwca 2016 roku mija 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Wymiana iławskiej szkoły włączyła się w kampanię pod nazwą #2gether4more skierowaną do uczestników polsko-niemieckich spotkań młodzieży.

Celem kampanii jest pokazanie, że współpraca Polaków i Niemców jest w stanie przynieść dużo pożytecznego. Polega ona na przeprowadzaniu podczas polsko-niemieckich spotkań młodzieży akcji na rzecz lokalnej społeczności i z jej udziałem. Mają one na celu integrację obu tych grup i zwrócenie uwagi otoczenia na odbywające się w ich okolicy polsko-niemieckie spotkania i długoletnią współpracę. Powstałymi podczas akcji zdjęciami i filmami młodzież dzieli się w mediach społecznościowych, z użyciem hasztagu #2gether4more. Hasztag przekierowuje te treści na wspólną stronę internetową, która jest elementem kampanii łączącym Polskę i Niemiec.

Projektem głównym tegorocznej wymiany jest sytuacja obcokrajowców w Polsce i w Niemczech. Gimnazjaliści przeprowadzili serię wywiadów z mieszkańcami Iławy, którzy przybyli do nas z różnych zakątków świata, próbując dowiedzieć się z jakich powodów się tu znaleźli, czy kultywują swoje tradycje, jak są traktowani itd. Druga część projektu zostanie przeprowadzona we wrześniu podczas pobytu w Rodgau i Heusenstamm.

Iławsko-niemeiecka grupa przeprowadziła również akcję w iławskim schronisku dla zwierząt, gdzie młodzież miała okazję zapoznać się z problematyką bezdomności zwierząt, ich utrzymania i adopcji i pomóc pracownikom schroniska w ich codziennych obowiązkach. 14 czerwca w teatrze studio w Warszawie grupa uczniów weźmie udział w obchodach jubileuszowych i będzie miała okazję przedstawić swój projekt.

wymiana

Skip to content