Goście z Indii i Hongkongu w Żeromku

W niedzielę 29 maja do naszego miasta, w ramach wymiany młodzieżowej, przyjechali wolontariusze z międzynarodowej organizacji AIESEC. Był to już dziesiąty raz, kiedy obcokrajowcy zawitali do naszej szkoły.

Tradycyjnie opiekunką tego projektu była Pani Kasjana Orzechowska. Tym odwiedzili nas Aadil i Aman z Indii oraz Heidi z Hongkongu. Moi przyjaciele występowali w zeszłym roku na Przystanku Woodstock i opowiedzieli mi o tym, jak świetnie się bawili i pomyślałem: „Dlaczego nie, mogę zrobić to samo”. Właśnie dlatego wybrałem Polskę – mówi Aadil.

Od poniedziałku obcokrajowcy z wielkim zaangażowaniem i otwartością prowadzili zajęcia z uczniami Żeromka, prezentując im kulturę i obyczaje swoich krajów. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem poznawali orientalne zwyczaje, a goście nie pozostawali dłużni – pytali o ulubioną muzykę, polskie słowa… W zajęciach z obcokrajowcami podobał mi się bezpośredni kontakt i zajęcia warsztatowe – ocenia Franek, uczeń trzeciej klasy. Nasi uczniowie mieli okazję m.in. przez oglądane prezentacje i pracę w grupach dowiedzieć się czegoś o kulturze Wschodu w przyjemny i ciekawy sposób.

Uczestnicy wymiany nie poprzestali tylko na zwykłym opowiadaniu – podczas lekcji każdy miał szansę nauczyć się jak poprawnie trzymać pałeczki lub pisać po chińsku. Jednak na spotkaniach korzystają nie tylko uczniowie. Widzę tę wymianę jako okazję do sprawdzenia siebie samej– mówi Heidi – Możemy odkrywać siebie samych – dodaje Aman. Ponadto przyjezdni wykazywali bardzo duże zainteresowanie polską kulturą, folklorem i językiem. Niewątpliwie była to szansa na nawiązanie nowych interesujących znajomości, jak i na sprawdzenie i poprawę swoich umiejętności językowych – mówi jedna z uczennic. Z pewnością ta wymiana była jedyna w swoim rodzaju i zarówno uczniom, jak i podróżnikom na długo zapadnie w pamięć.

002

001

003

Bartłomiej Podwalski

Skip to content