Wielki powrót Prezentacji Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej

Rewelacja!, mistrzostwo świata!, „szczęka mi opadła!”. Takie opinie można było usłyszeć po koncercie reprezentacyjnego zespołu Canticorum z ZSO im. S. Żeromskiego, który odbył się 11 listopada w kinoteatrze „Pasja”. „Dostarczyliście nam wielu wzruszeń” skomentował burmistrz Adam Żyliński dziękując osobiście zespołowi.

A było czego posłuchać. W programie „Pozłacany warkocz” zobaczyliśmy i usłyszeliśmy ponad 20 uczniów i… nauczycieli szkoły ze Stanisławem Kożuchowskim- pomysłodawcą całości na czele. Tym razem koncert zdominowały piosenki śląskie. Było i nostalgicznie i przebojowo. Śmiesznie i wzruszająco. Solistom towarzyszył wieloosobowy zespół instrumentalny ze wszystkimi możliwymi sekcjami: smyczkową, dętą i rytmiczną. Aktywna był również publiczność, która szczelnie wypełniła iławski kinoteatr, błyskotliwie rozwiązywała muzyczne zagadki, których nie brakowało w programie i śpiewała wspólnie z artystami.  Były wreszcie precyzyjnie wykonane utwory a’capella. Rzadko zdarzają się w Iławie koncerty tak bogate w treść. Po kilku latach nieobecności zespół brawurowo powrócił na scenę kinoteatru. Canticorum łamie stereotyp obchodów Święta Niepodległości w naszym kraju. Historyczny charakter prezentacji traktuje nie tylko jako wspomnienie tragicznych kart z historii naszej ojczyzny, ale eksponuje także nasze ogólnonarodowe sukcesy i osiągnięcia jak tradycja, zwyczaje, język. Cieszy fakt, że na widowni było sporo młodzieży, dla której koncert był niezapomnianą, wzorową lekcją historii i muzyki. Mimo chłodnego, listopadowego dnie artyści rozgrzali nasze serca i oby to ciepło pozostało w nich jak najdłużej- najlepiej cały rok, aż do kolejnych Prezentacji!

Joanna Sawczyńska

(Fot. Info Iława.)


 
 

Skip to content