„Żeromek” rozpoczął lokalne świętowanie stulecia niepodległości

28 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie odbył się festyn, podczas którego świętowano stulecie odzyskania niepodległości. Wydarzenie to zaczęło się już 27 kwietnia, bo właśnie wtedy przy szkole został zasadzony „Dąb Niepodległości”, który upamiętnia ten szczególny rok w historii Polski. Drzewo zasadził dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Iławie – Roman Groszkowski oraz Starosta Powiatu Iławskiego – Marek Polański.

Uczniowie zorganizowali także happening, podczas którego stu uczniów stanęło z elementami, układającymi się w żywy obraz przedstawiający flagę Polski wraz z konturami kraju, orłem białym i napisem „1918-2018 Niepodległa”.

Z kolei w sobotę, podczas słonecznego poranka, ruszyła „Sztafeta niepodległości”, której uczestnicy okrążyli boisko sto razy. W zmaganiu udział wzięli nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie „Żeromka”, a zamiast pałeczki przekazywano sobie polską flagę.

To jednak nie wszystko. W szkolnej sali konferencyjnej pani Helena Szachniewicz przeprowadziła niezwykle wzruszający i pouczający wykład historyczny. Pani Helena w 1988 roku została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, za pomoc, jakiej wraz z rodziną udzielała Żydom na Wołyniu.

Podczas sobotniego sobotniego fetowania nie zabrakło akcentu plastycznego, którym był wernisaż wystawy „Barwy Niepodległości”. Można ją oglądać do dziś w holu na pierwszym piętrze budynku szkoły. Polonez, odtańczony przez uczniów na szkolnym dziedzińcu oraz konkurs kostiumów historycznych spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem uczniów.

Szkolna biblioteka zorganizowała wystawę książek związanych z dwudziestoleciem międzywojennym oraz tych, które w dwudziestoleciu zostały wydane, co przyciągnęło poszukiwaczy „białych kruków”. Wśród prezentowanych książek znalazły się między innymi przedwojenne wydania dzieł Stefana Żeromskiego. Trzeba tu dodać, że dla miłośników kultury znalazł się także element filmowy, a mianowicie projekcja ekranizacji „Pana Tadeusza” z 1928 roku.

Czy to wystarczy, by uczcić tak ważną rocznicę? Zakres wiedzy na temat naszego kraju i tego szczególnego okresu można było sprawdzić podczas cyberquizu geograficznego „Miasta polskie” oraz cyberquizu „Ojczysty nieoczywisty”.

Po zmaganiach sportowych, doznaniach kulturowych i wyzwaniach intelektualnych, na uczestników festynu czekały słodkie wypieki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na cel charytatywny. „Sto lat Niepodległej” przypominać teraz będzie „Dąb Niepodległości”, który z każdym rokiem będzie rósł, by i za sto lat dać świadectwo naszej pamięci.

Skip to content