Tydzień patrona szkoły w iławskim Żeromku

Konkursem o życiu i twórczości patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących rozpoczął się 23 listopada Tydzień Stefana Żeromskiego. Udział w zmaganiach konkursowych, w dwóch kategoriach wiekowych – szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkół średnich- wzięła młodzież ze szkół powiatu iławskiego.

Pierwsza część konkursu odbyła się w stylu teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, a zwycięzcą została Zosia Plec, drugie miejsce zajęła Wiktoria Pisarek, trzecie Luiza Pankowska, czwarte Angelika Krawaczyńska – uczennice z SP5 przygotowały do konkursu Alina Skotarczak i Edyta Wojnowska. Jury wyróżniło też uczestników z innych iławskich szkół – Karolinę Czołbę z SP3 (jej opiekunem była Urszula Wieńska) oraz Miłosza Kuczmarskiego z SP4 – wychowanka Anny Kamińskiej. W kategorii szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Klaudia Marcinowska a drugie Magda Maternicka – uczennice klasy 2C LO, przygotowane przez Agnieszkę Tomaszewską-Młotek, trzecią nagrodę zdobył Eryk Romański z klasy 1A LO (uczeń Katarzyny Dobrowolskiej-Tatarek).

Tydzień Stefana Żeromskiego obchodzony w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, zakończył się 29 listopada w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego, uhonorowaniem laureatów konkursu oraz sesją popularnonaukową. Michał Młotek, twórca Iławskiego Muzeum Internetowego i pasjonat historii naszego regionu wygłosił krótką prelekcję na temat działalności Żeromskiego podczas plebiscytu na Warmii i Mazurach. Obejrzeliśmy też film pt. „Tajna akcja rotmistrza Żychlińskiego”. Następnie, głos zabrał gość specjalny ze Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego oraz Instytutu Języka Polskiego PAN – Katarzyna Sobolewska., która zainteresowała słuchaczy wykładem „Awantura o Przedwiośnie – spór wokół powieści Stefana Żeromskiego”.

Tekst, fot.: A. T-Ł

Skip to content