Wymiana cz. 2

Spotkanie w Iławie było rewizytą i odbywało się od 9.06. – 16.06. 2023 r. W wymianie uczestniczyło 16 uczennic i uczniów ZSO w Iławie i 16 uczennic i uczniów z Johanneum  Gymnasium w Herborn.

Towarzyszyło im 2 niemieckich opiekunów oraz 2 opiekunki z Polski i pośrednik językowy. Nasze spotkanie miało ciekawy program, dopasowany do zainteresowań grupy, ale także warunków pogodowych ( upał, zagrożenie pożarem w lasach, musieliśmy zrezygnować z planowanego ogniska w lesie oraz podczas żeglowania). Kontynuując projekt rozpoczęty w Herborn „Austausch nach der Pandemie”, młodzież przygotowała wspólnie 4-8 osobowych grupach filmiki ” Dzień w rodzie albo żeglowanie”, ponieważ ten sposób realizowania projektu bardzo się młodzieży spodobał, postanowiliśmy wspólnie dopełnić go relacją z dnia w rodzinie lub żeglowania.

Przy realizacji projektu było bardzo wiele wrażeń i wspólnych wspominek świeżo przeżytych chwil. Dzięki takim zadaniom młodzież uzupełnia się swoimi umiejętnościami, lepiej poznaje. Na wieczorze pożegnalnym został rozegrany mecz piłki nożnej w drużynach mieszanych wraz z rodzeństwem niektórych uczestniczek oraz opiekunami. W trakcie pobytu nawiązały się koleżeńskie relacje, plany wzajemnych odwiedzin oraz zapewnienia o utrzymaniu relacji w przyszłości. Nasza wymiana trwa już prawie 30 lat, czerpiemy z własnych doświadczeń, projekty, programy ewoluują wraz ze zmieniającymi się realiami, zmieniającymi się oczekiwaniami i zainteresowaniami młodzieży. W każdym spotkaniu szukamy równowagi między atrakcjami kraju partnera, poznaniem najbliższego otoczenia (szkoły, miasta, rodziny partnera) oraz budowania koleżeńskich relacji między uczestnikami poprzez wspólne działania w trakcie realizacji programu.(organizatorka Ewa Buk)

Tagi: , ,

Skip to content