Uczniowie Żeromka na rejsie po Jezioraku

27-28 września klasa druga o profilu humanistyczno-geograficznym, z Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego wraz z opiekunami poznawała piękno Jeziora Jeziorak, odwiedzając tym samym najpiękniejsze zakątki Parku Pojezierza Iławskiego.

Uczestnicy szkolnej wyprawy do dyspozycji mieli trzy jachty. Rejs został zorganizowany przez Adama Leiedtke i Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie, które zapewniło profesjonalne zabezpieczenie rejsu oraz jachty. Sternikami byli: Adam Liedtke, Marek Pawłowski i Michał Tomaszewski.

Podekscytowana młodzież wypłynęła z Ekomariny w kierunku Makowa, gdzie zorganizowano postój na obiad i pływanie deskami SUP. Kolejnym przystankiem były znane wszystkim miłośnikom Jezioraka “Hawaje” – Wyspa Łąkowa. Kolejnym przystankiem była wyspa Wielki Bukowiec.

Wieczorem (na nocleg wybrano wyspę Gerczak Mały) uczestniczki rejsu samodzielnie rozpaliły ognisko, aby chwilę później delektować się własnoręcznie przygotowanym posiłkiem. Przy ognisku nie zabrakło też gitary, śpiewom nie było końca. Całość dopełniał blask księżyca.

W drugim dniu  młodzi żeglarze doświadczyli co oznacza mieć wiatr w żaglach. Pod okiem sterników uczniowie mieli możliwość samodzielnego sterowania jachtami. Poznali zagadnienia związane z żeglarstwem oraz przepisy ruchu, które regulują zasady pierwszeństwa na akwenach wodnych. Przez cały rejs każdy uczestnik dbał o to, aby naturalne środowisko nie odczuło ich obecności. Opiekunkami uczniów były pani Agnieszka Banaszewska i pani Anita Turowska-Lątkowska, które składają  podziękowania Stowarzyszeniu Sportów Wodnych za zorganizowanie rejsu i zachęcenie do tego typu wypoczynku.

W maju klasa planuje powtórkę.

Skip to content