Żeromek na górskich szlakach

Od 17 do 20 maja uczniowie klas 2B i 3A iławskiego „Żeromka” pod opieką p. Artura Abramczyka, Macieja Makowskiego, Tadeusza Wrzodaka i Grzegorza Olszlegiera podziwiali piękno Gór Izerskich i Karkonoszy.

Bazą wypadowa była malownicza Szklarska Poręba, która położona jest na granicy tych dwóch pasm górskich. Pierwszego dnia zwiedziliśmy dawną kopalnię uranu w Kowarach oraz dotarliśmy do nieczynnego kamieniołomu „Wiciarka”, w którym znajduje się monumentalna rzeźba „100 Ton”  autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza.

Kolejnego dnia (sobota) odwiedziliśmy naszych południowych sąsiadów, aby podziwiać 10-cio metrowy Wodospad Mumlavy. Kolejnym etapem sobotniej wędrówki była najwyżej położona stacja kolejowa w Jakuszycach oraz Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, gdzie kibicowaliśmy Adrianowi Kosterze w czasie realizacji wyzwania „365 Triathlon”, w trakcie którego ma pokonać dystans dłuższy od równika (1205 km w wodzie, 31 132 km na rowerze, 7 833 biegiem – łącznie 40 170 km.).

Odwiedziliśmy również najwyżej położoną kopalnię w Polsce – kopalnię kwarcu „Stanisław” i przez Wysoki Kamień dotarliśmy z powrotem do Szklarskiej Poręby.

Celem niedzielnej wędrówki była Szrenica i Śnieżne Kotły. Pod opieką Przewodnika Sudeckiego odwiedziliśmy przy okazji (po czeskiej stronie) źródła Łaby oraz schronisko Labska Bouda. Po odpoczynku na Hali Szrenickiej dotarliśmy do Wodospadu Kamieńczyka, który jest najwyższym wodospadem Sudetów (27 m) oraz trzecim co do wysokości w Polsce.

Tuż przed wyruszeniem w drogę powrotną dwójka uczniów wraz z opiekunem Grzegorzem Olszlegierem udała się na wschód słońca na Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) To była prawdziwa wisienka na wycieczkowym torcie. Szkoda, że skosztowało ją niewielu.

GO

Skip to content