W każdą środę września uczniowie Zespołu Szkół im. S. Żeromskiego, uczęszczający do klas z rozszerzoną biologią, brali udział w warsztatach pt. „Plastikowy paradoks: jak bakterie zmieniają grę!”, które realizowane były w w ramach grantu URANIUM 2024 na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.
Podczas serii wykładów i warsztatów uczniowie Żeromka odkrywali co kryje się pod hasłem biotechnologia. Przekonali się, że to bardzo szeroka dziedzina oraz nauka eksperymentalna w laboratorium badawczym, ucząca dokładności i cierpliwości, obserwacji, a także korzystania z metody “prób i błędów”.
Młodzież uczyła się również zasad pracy ze sprzętem laboratoryjnym: pipety, ezy, głaszczki, aparatu do elektroforezy, wirówki i autoklawy. Młodzi biolodzy wykonywali posiewy bakteryjne na płytkach Petriego. Następnie wyizolowali DNA plazmidowe bakterii E. coli, wykonali elektroforezę agarozową kwasów nukleinowych i umieścili w nich gen kodujący enzym degradujący plastik (transformacja chemiczna E. coli wektorem pUC19 z insertem).
Powyższy opis pokazuje dokładnie, że uczestnicy zajęć laboratoryjnych zdobyli umiejętności w pracy z mikroorganizmami oraz technikami biologii molekularnej, które wspierają badania nad zrównoważonym zarządzaniem odpadami.
Po trzech tygodniach wytężonej i skomplikowanej pracy młodzi naukowcy stworzyli organizmy, które być może zrewolucjonizują świat.
Kierownikiem projektu była pani dr inż. Martyna Mroczyńska–Szeląg. Opiekunkami młodzieży z liceum były Anna Jarzynkowska i Anna Rohde-Wrzodak – nauczycielki biologii.
Obie Panie zaznaczają, że są bardzo dumne z osiągnięć swoich podopiecznych.