150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego

14 października obchodzić będziemy 150 rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie zapraszają na publiczne czytanie fragmentów dzieł wybitnego polskiego pisarza. Spotkanie zaplanowano na 14 października. Rozpocznie się o godzinie 10:00 przy pomniku Stefana Żeromskiego.


Tego dnia odczytane zostaną fragmenty najbardziej popularnych powieści Żeromskiego, jak „Ludzie bezdomni” i „Przedwiośnie”.
Dodatkową atrakcją obchodów 150 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego w Iławie będzie wystawa międzywojennych wydań dzieł pisarza. Będzie ją można oglądać od 14 do 21 października w szkolnej bibliotece. Wśród nich zaprezentowana zostanie słynna seria wydana przez Jakuba Mortkowicza, a także unikatowy zbiór dzieł publicystycznych opracowanych przez Wacława Borowego.

Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie. Zmarł 20 listopada 1925 roku. W historii literatury zapisał się jako wybitny polski prozaik, publicysta i dramaturg. Nazywany jest „sumieniem polskiej literatury”. Na przełomie maja i czerwca 1920 roku Żeromski, w ramach akcji przedplebiscytowej, odwiedził Iławę. W 1966 roku nad Jeziorakiem, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Stanisława Hertla, stanął pomnik wielkiego pisarza.

Skip to content