Pojedynek na wiersze – Kromka ŻeRomka?

Slam poetycki

(bodaj pierwszy i być może nieostatni)


Zasady

 1. Uczestnikiem może zostać każdy uczeń z Iławy i okolic, choć nie ukrywamy, że najbardziej zależy nam na gimnazjalistach.
 2.  Chętny zawodnik powinien zameldować się u pani Agnieszki pod telefonem tel. /89/ 648 56 96

najlepiej w godzinach jej pracy i podać swoje dane kontaktowe. Z jakiej szkoły etc.

 1. Wierszostroiciele zostaną losowo dobrani w pary, w których odbędą pojedynek.

O zwycięzcy decyduje publiczność (można ją zabrać ze sobą;)

 1. Każdy ma czas na przedstawienie jednego swojego wiersza. Na przypadki wybitnych i gorliwych rymotwórców ograniczamy ten czas do max 3 minut.
 2. Wiersz musi być autorski i wcześniej niepublikowany (zbyt masowo). Tematyka zasadniczo dowolna, acz warto mieć wzgląd na miejsce zdarzenia – szkołę i…no, sami wiecie J
 3. Zwycięzca w parze przechodzi do drugiej rundy.
 4. Druga runda odbywa się na podobnych zasadach co pierwsza, możliwa trzecia etc – aż do wyłonienia jednego zwycięzcy. Stąd warto przygotować kilka swych wierszy – to wariant dla nosicieli różowych szkiełek.
 5. Zwycięzca zdobędzie sławę i nagrodę pieniężną 200 PLN.
 6. Możliwe inne nagrody dla niezwycięzców.
 7. Hmm…pewnie jeszcze coś?
 8. Acha! – Czas i miejsce starcia!

Na pewno ZSO im Stefana Żeromskiego, ul. Sienkiewicza 1 w Iławie.
Na pewno 21 dzień marca 2017.
Na pewno w godzinach 9.00-14.00.
 
Szczegóły o numerze sali i dokładnym czasie podamy na miejscu w dniu zdarzenia.
Będą dostępne u dyżurnych.
Ba, jesteśmy trochę bałaganiarze…
 
anizatorzy.org.pl
 
Szczypta tradycji

Slam poetycki – publiczna rywalizacja poetówperformerów, najczęściej amatorów. Choć samo określenie zjawiska jest nowe to pojedynki poetyckie między wieszczami zdarzały się już znacznie wcześniej. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest tzw. uczta grudniowa, która miała miejsce 25 grudnia 1840 r. w Paryżu, i była improwizowanym pojedynkiem poetyckim między Adamem Mickiewiczem i JuliuszemSłowackim.

Współcześnie, pomysłodawcą tej formy spotkań poetyckich jest Marc Kelly Smith, robotnik i poeta z Chicago, który w 1984 roku zorganizował serię odczytów poezji w jazz-klubie The Get-Me-High Lounge. Dzięki tym doświadczeniom w 1986 roku, w klubie Green Mill zorganizował pierwszy w historii slam, „The Uptown Poetry Slam”.

Wkrótce slamy pojawiły się w Nowym Jorku, San Francisco i w Fairbanks w stanie Alaska, a nowojorski slam w kawiarni Nuyorican Cafe szybko zyskał reputację jednej z najbardziej prestiżowych i wymagających imprez w USA. W 1990 roku odbyły się w USA pierwsze ogólnokrajowe mistrzostwa w slamie.

W Polsce pierwszy slam odbył się w 2003 roku w Starej Prochoffni.
Źrodło – Wikipedia

Skip to content