Drużyna z Żeromka na międzynarodowym konkursie

7 kwietnia drużyna uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego zdobyła 13 miejsce w konkursie Náboj. Szczęśliwa trzynastka została osiągnięta wśród drużyn z Polski, zaś miejsce 23 uczniowie Żeromka zdobyli w klasyfikacji międzynarodowej, w której startowały drużyny z krajów europejskich (około 400 startujących reprezentacji szkół). Silna iławska grupa wyprzedziła między innymi licea prowadzone przez politechniki.

Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Iławskie liceum reprezentowała drużyna w skład której wchodzili: Kacper Makowski, Mikołaj Ryll, Renata Rólkiewicz, Tomasz Szałkowski i Tomasz Makowski. Zawody trwały 120 minut, podczas których młodzież starała się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymała sześć zagadnień i gdy tylko poprawnie rozwiązano którekolwiek z nich, otrzymywała nowe. Szkoła, która poprawnie rozwiązała najwięcej zadań, została zwycięzcą.

Konkurs Náboj odbywa się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie, Veszprém i Edynburgu. W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn. W skład komitetu organizacyjnego wchodzą prestiżowe uczelnie każdego z krajów, w którym odbywa się konkurs. W Polsce jest to między innymi Uniwersytet Jagieloński, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska.

O randze konkursu, dla szkół o wysokich wynikach matematycznych, świadczy fakt przesunięcia terminu olimpiady matematycznej, aby umożliwić najzdolniejszej młodzieży start w Náboju. Odsyłamy do strony konkursu, na której można zobaczyć szkoły pokonane przez młodzież z Żeromka.

https://math.naboj.org/index.php?lang=pl

 

Skip to content