Interesujące odkrycie

Trwa termomodernizacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie. W trakcie prac odkryto pozostałości po fundamentach nieistniejącej części budynku szkoły.

Budowę budynku, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących, ukończono w 1905 roku. Obiekt powstał w stylu neogotyckim przy óczesnej ulicy Parkowej. Początkowo mieściło się w nim Królewskie Gimnazjum Humanistyczne.

Po 1945 roku budynek, jak wiele innych obiektów w Iławie, został zrabowany i zniszczony przez żołnierzy Armii Czerwonej i szabrowników. Do odbudowy szkoły przystąpiono dopiero w połowie lat ’50 XX wieku. Budynku nie odbudowano jednak w pierwotnym kształcie, który iławianie znają z przedwojennych pocztówek. Zrezygnowano między innymi z odbudowania części charakterystycznego skrzydła północnego, które pełniło między innymi funkcje mieszkalne (w jego miejscu znajduje się dziś parking dla rowerów).

Teraz na pozostałości tej części budynku natrafili pracownicy firmy, która na zlecenie Starostwa Powiatowego w Iławie realizuje inwestycję związaną z termomodernizacją szkoły. W trakcie prac ziemnych odkryli oni pozostałości fundamentów, które pokazują, dokąd pierownie sięgało północne skrzydło szkoły.

Niewykluczone, że dalsze prace przyniosą kolejne odkrycia. 

Skip to content