Miesiąc wykładów WAT za nami

Niebawem minie miesiąc od rozpoczęcia nowego semestru nauki. W Zespole Szkół Ogólnokształcących im. S Żeromskiego tuż po feriach zaczął się cykl wykładów Wojskowej Akademii Technicznej, które możliwe są dzięki patronatowi uczelni wyższej nad iławskim liceum.

Uczniowie z klas o rozszerzeniu z zakresu matematyki, fizyki, chemii i geografii, w każdym tygodniu nauki, poza standardowymi lekcjami, słuchają wykładów naukowców z Wydziału Nowych Technologii i Chemii, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Cybernetyki.

Pierwsze spotkanie z uczniami Żeromka dotyczyło fizyki. Poprowadził je dr Maciej Chrunik. „Prawo Ohma – jedno i uniwersalne czy kilka różnych?” – to tytuł zajęć, które uzupełniły i bardzo wzbogaciły wiedzę licealistów. Kolejnego dnia uczniowie wysłuchali wykładu: „Światło nie może się zdecydować – o dwoistej naturze światła”, który wygłosił dr Mateusz Mrukiewicz.

Kolejną serię wykładów rozpoczął wykład pt. „Numeryczne prognozowanie pogody” poprowadzony przez mgr inż. Michała Mierzwiaka. Model numeryczny jest doskonałym sposobem na prognozowanie wszelkiego rodzaju zjawisk atmosferycznych zachodzących w atmosferze. Daje on możliwość przewidywania pogody zarówno na nadchodzącą dobę, jak również na kilka najbliższych dni. Wykład z chemii pt. „Pierwiastki chemiczne wokół nas” przedstawił dr inż. Marcin Hara, który poruszył zagadnienia związane z szeroko rozumianą chemią, obecną w naszym środowisku. Podczas zajęć przedstawiono historię układu okresowego, liczne doświadczenia jak i również właściwości i zastosowania nawet takich pierwiastków jak: rtęć , tor, uran, europ, ameryk czy rad. Sporo miejsca poświęcono wykorzystaniu pochodnych oraz związków w medycynie, wojsku, pirotechnice, a także astronautce.

Ostatnim w serii był wykład dr Justyny Kurkowiak. Tym razem królowała matematyka. Uczniowie wysłuchali prelekcji pt. „Jak kombinować matematycznie”. Choć kombinatoryka jest ciekawym i praktycznym działem matematyki, to uczniom często przysparza problemy. Wykład okazał się tu bardzo pomocny. Zajęcia prowadzone przez pracowników naukowych WAT budzą duże zainteresowanie uczniów. Dzięki spotkaniom on-line rzeczywistość, która nas otacza, staje się bardziej zrozumiała i bezpieczna. Dodatkowo, solidna dawka wiedzy z zakresu szkoły wyższej z pewnością pokazała słuchaczom jak to jest być studentem, ale też zachęca do poszerzania swojej wiedzy z konkretnych dziedzin.

AT

Skip to content